Sort by

FilmApe has logged 52 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cheerleader Camp

Cheerleader Camp

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Noah

The Noah

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Damnation Alley

Damnation Alley

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Into the Mind

Into the Mind

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heavenly Bodies

Heavenly Bodies

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taken 3

Taken 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry