Sort by

FilmApe has logged 311 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spectre

Spectre

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adopted

Adopted

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Opposite Day

Opposite Day

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Pauly Shore Is Dead

Pauly Shore Is Dead

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Barrio Boy

The Princess and the Barrio Boy

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of Inferno

The Curse of Inferno

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jury Duty

Jury Duty

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of America

The Killing of America

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pyramid

The Pyramid

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Army Now

In the Army Now

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beauty Day

Beauty Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dream Date

Dream Date

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
18 Again!

18 Again!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
For Keeps

For Keeps

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry