Sort by

FilmApe has logged 47 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hideaway

Hideaway

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valentine

Valentine

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leatherface

Leatherface

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry