Sort by

FilmApe has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Painted House

A Painted House

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Gingerbread Man

The Gingerbread Man

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chamber

The Chamber

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Client

The Client

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
xXx: State of the Union

xXx: State of the Union

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
xXx

xXx

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Holidate

Holidate

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Alley

Thunder Alley

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry