Sort by

jackie has logged 143 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Flower

Flower

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Icebox

Icebox

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Thin Yellow Line

The Thin Yellow Line

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★½
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
You're Killing Me Susana

You're Killing Me Susana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
El Cid

El Cid

1961
×
★★½
Edit this entry  
07
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry