Sort by

𝕄𝕒𝕥𝕥 has logged 611 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Une journée à la mer

Une journée à la mer

2020
×
Edit this entry  
13
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
09
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Woman in Berlin

A Woman in Berlin

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Audition

The Audition

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Laika & Nemo

Laika & Nemo

2022
×
Edit this entry  
05
Return to Montauk

Return to Montauk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's What Each Person Needs

It's What Each Person Needs

2022
×
Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Audrey

Audrey

2020
×
Read the review Edit this entry