Sort by

𝕄𝕒𝕥𝕥 has logged 42 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's What Each Person Needs

It's What Each Person Needs

2022
×
Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Audrey

Audrey

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Meeting of Two Queens

The Meeting of Two Queens

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Watcher

The Watcher

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Salons at the Seaside

Three Salons at the Seaside

1994
×
Edit this entry  
04
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
02
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry