RSS feed for Filmbantha

Filmbantha has watched 497 films released in the 1990s.

  • Angela's Ashes

    ★★★★½

  • Galaxy Quest

    ★★½

  • Man on the Moon

    ★★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★

  • Magnolia

    ½

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • Sweet and Lowdown

    ★★★

  • Guest House Paradiso

  • Ride with the Devil

    ★★★½

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Tell Me Something

    ★★½

  • Dogma

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★

  • Peppermint Candy

    ★★★★★

  • Audition

    ★★★

  • Gigantic

    ★★★½

  • Three Kings

    ★★½

  • Blue Streak

  • Stir of Echoes

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Luna Papa

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Jesus' Son

    ★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Bone Collector

    ★★★

  • In Too Deep

    ★★★

  • The Ninth Gate

    ½

  • A Room for Romeo Brass

    ★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★½

  • Deep Blue Sea

    ★★★

  • Inspector Gadget

    ★★

  • Nang Nak

    ★★★

  • The Haunting

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Lake Placid

    ★★½

  • American Pie

    ★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★

  • Possessed

    ★★½

  • The War Zone

    ★★★★

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★½

  • Kikujiro

    ★★★½

  • Human Traffic

    ★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★

  • The Straight Story

    ★★★½

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • My Best Fiend

    ★★★★

  • Humanité

    ★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

  • East Is East

    ★★★

  • Ratcatcher

    ★★★½

  • Furia

    ★★

  • Election

    ★★★½

  • All About My Mother

    ★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • eXistenZ

    ★★★

  • Go

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Ravenous

    ★★★

  • Office Space

    ★★★★

  • The Colour of Paradise

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★★½

  • Bicentennial Man

    ★★★½

  • American Movie

    ★★★★

  • In Dreams

    ★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★

  • The Faculty

    ★★★½

  • Shakespeare in Love

    ★★★½