RSS feed for Tom

Tom has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Parallel Street

The Parallel Street

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Hard to Be a God

Hard to Be a God

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Jaane Bhi Do Yaaro

Jaane Bhi Do Yaaro

1983
×
★★
Edit this entry  
07
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★½
Edit this entry  
29
The Maus

The Maus

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo

Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Eve of Ivan Kupalo

The Eve of Ivan Kupalo

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Mutant Action

Mutant Action

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
12
Interrogation

Interrogation

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★½
Edit this entry  
05
I'm Not Scared

I'm Not Scared

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
End of the Line

End of the Line

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Red Squirrel

The Red Squirrel

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Next Door

Next Door

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
I Am a Hero

I Am a Hero

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Border

Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★½
Edit this entry  
20
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Farewell

Farewell

1981
×
★★★
Edit this entry