RSS feed for Filmbantha

Filmbantha has watched 56 documentary films.

  • Fake Blood

    ★★★½

  • Borley Rectory

    ★★★

  • Tower

    ★★★½

  • The Nightmare

    ★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★½

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

    ★★★½

  • And the Oscar Goes To...

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★★

  • Rewind This!

    ★★★½

  • Blackfish

    ★★★★

  • 20 Feet from Stardom

    ★★★½

  • Final Cut: Ladies and Gentlemen

    ★★★★

  • Room 237

    ★★★½

  • Samsara

    ★★★½

  • Girl Model

    ★★★

  • Corman's World

    ★★★½

  • José & Pilar

    ★★½

  • Jackass 3D

    ★★★★

  • Catfish

    ★★★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★½

  • Le Donk & Scor-zay-zee

    ★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • Religulous

    ★★★★

  • The Dungeon Masters

    ★★★

  • Waltz with Bashir

    ★★★★

  • Man on Wire

    ★★★½

  • Anvil! The Story of Anvil

    ★★★★½

  • Super High Me

    ★★★

  • Heima

    ★★★½

  • Encounters at the End of the World

    ★★★½

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★½

  • Jackass Number Two

    ★★★½

  • The Secret

    ½

  • Earthlings

    ★★★½

  • Grizzly Man

    ★★★★½

  • Super Size Me

    ★★★½

  • Touching the Void

    ★★★½

  • Capturing the Friedmans

    ★★★½

  • The Revolution Will Not Be Televised

    ★★½

  • Bus 174

    ★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★½

  • Cinemania

    ★★★½

  • Lost in La Mancha

    ★★★★

  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures

    ★★★★

  • My Best Fiend

    ★★★★

  • American Movie

    ★★★★

  • Salaam Cinema

    ★★★

  • The Forbidden Quest

    ★★★

  • Baraka

    ★★★½

  • Lessons of Darkness

    ★★★

  • Close-Up

    ★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★

  • Sans Soleil

    ★★★

  • Pictures of the Old World

    ★★★½

  • Fata Morgana

    ★★

  • Häxan

    ★★★½