• Fear City

    Fear City

    ★★

    Prime example of what can go wrong when a filmmaker who made interesting works on a shoestring is given a real budget to work with. A mess from start to finish. Fortunately Abel found his footing once again not long after this travesty.

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★

    A rare instance of a film that works better on VHS than on BluRay. Something about the sharpness and brightness of the BR took away from the by-design seediness. 

  • Poker Face

    Poker Face

    I can forgive a flawed film, I can forgive a film that aims high but fails, but a film like this -- with a screenplay that is so unbelievably imbecilic, that makes such little sense, that is so utterly....vacuous....this is just unforgivable. 35 minutes into the film and still nothing has happened. When the plot does finally kick in, it's already too late. This is a jaw-dropping embarrassment.

    Some actors have successfully made the transition to director. But Crowe should have his union card torn up.

  • My Breakfast with Blassie

    My Breakfast with Blassie

    ★★★½

    Andy Kaufman truly was about 40 years ahead of his time. This is performance art extraordinaire.

  • Make Way for Tomorrow

    Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

    I’m not crying you’re crying

  • Pearl

    Pearl

    ★★

    Seriously people? This is what got FilmTiwtter ablaze with talk of an Oscar for Mia Goth? Screaming a lot does not a great performance make. Sure, she does a good job with the lengthy monologue, but the writing is really quite banal. Better than X, I guess, but the bar is pretty low.

  • Love and Duty

    Love and Duty

    ★★★½

    Silent Chinese melodrama (a real 4-hankie picture) that is more impressive for its visual accomplishments (some remarkable camera work that calls to mind Russian cinema of the 20s) than for its story which is fairly standard girl-forced-into–arranged–marriage–yet–loves–another saga. Gorgeous restoration which is impressive for a film that lost for around 50 years.

  • Welcome to L.A.

    Welcome to L.A.

    ★★★★½

    The sleep of reason producers monsters.

  • Barn of the Naked Dead

    Barn of the Naked Dead

    ★★

    Never let it be said that Alan Rudolph didn't pay his dues. It's fine that he cut his teeth on genre fare, but the script for this one is just lousy. Neither scary nor shocking, it's just kinda.....dull.

    He'd still have to wait 3 years for his "proper" debut, WELCOME TO L.A. ...

  • The Rover

    The Rover

    ★★★★

    I love knowing that in a post-whatever Australia, where lawlessness rules, where life is cheap, and where US Dollars are all anybody's interested in, a radio station still plays Keri Hilson's Pretty Girl Rock.

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★½

    The film us shitty shocialists have been waiting for.

  • Clerks III

    Clerks III

    ★½

    It's somewhat amusing that, in all 3 CLERKS films, Smith has his characters worship at the alter of the original STAR WARS trilogy, yet he himself couldn't even be bothered to come up with enough original material to create an even somewhat worthy conclusion to his own. The choice to simply go meta in this way is so unbelievably lazy.....I mean, why bother?

    The final 15 minutes are just shameful. I'd actually rather re-watch YOGA HOSERS.