Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Making The Leftovers

Making The Leftovers

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry