Sort by

august has logged 288 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry