Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Clique

The Clique

2008
×
Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Edit this entry  
31
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
13
Drifters

Drifters

1929
×
Edit this entry  
12
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★½
Edit this entry  
05
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★½
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Edit this entry