callum has logged 70 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manhunter

Manhunter

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lola

Lola

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
25
After We Collided

After We Collided

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
East of Eden

East of Eden

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Theodore Rex

Theodore Rex

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Vacation

Vacation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry