Sort by

John has logged 19 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue

Blue

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★½
Read the review Edit this entry