Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bronze

The Bronze

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ali Wong: Don Wong

Ali Wong: Don Wong

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Noise

Noise

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry