Spencer has logged 226 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deep Water

Deep Water

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From the Terrace

From the Terrace

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Deep End

The Deep End

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The April Fools

The April Fools

1969
×
★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Roman Polanski: A Film Memoir

Roman Polanski: A Film Memoir

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Splice

Splice

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry