FilmFips has logged 103 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Monstrum

Monstrum

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
Edit this entry  
25
No Escape

No Escape

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sky Bandits

Sky Bandits

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ashfall

Ashfall

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coma

Coma

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captive State

Captive State

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Old School

Old School

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Tatort: Duisburg-Ruhrort

Tatort: Duisburg-Ruhrort

1981
×
Edit this entry  
08
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Tom Cruise: An Eternal Youth

Tom Cruise: An Eternal Youth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Broken City

Broken City

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry