• The Muppet Movie

    The Muppet Movie

    ★★★★

    from the dark twisted mind of kermit the frog

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    such overt blatant propaganda / 80s nostalgia wet dream it watches like an SNL skit - in a good way!! much to the annoyance of the other people in my theater I was dying laughing through the whole thing. who was gonna tell me bashir salahuddin AND jay ellis were in this??!?!?!?!!!!?? can't wait to start shooting southside season 3 next month so i'll be 1 degree of separation away from jack reacher

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★★

    this is Climax for people looking for something a little more stress inducing

  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5

    ★★★★★

    how is this even funnier than jackass forever!!!!! broke my bf's eardrums scream laughing in his ear

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie

    ★★★★½

    i can't think of the last time i laughed this much in the theater!!!!!!!!!!!!! grinning ear to ear writing this review and thinking about how much fun this was. bob burger die hards rise up

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★½

    more emotionally complex than anomalisa

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★

    ohhhhhhh now I get why this one is called part two

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    waterboarded myself with my tear soaked mask. visionary is a gross understatement for this movie


    as someone who is often on the miserable hater side of controversial movies i'm soooooo happy the universe had other plans for me w/ this one

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★

    i was so high and confused i dont even think i can legally log this on letterboxd


    an audience member screaming "DREAMWORKS" during the scene when shrek and donkey are looking at the moon was the funniest thing I've ever witnessed

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    pregamed this with a big tray of homemade baked ziti so i think it's a testament to the quality of this 3 hour movie that i didn't fall asleep

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    this movie is best with a fried rice and egg custard tart intermission

  • Tremors

    Tremors

    ★★★★

    dune for reba mcentire stans