Sort by

FilmGeek_42 has logged 160 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry