Damon has logged 384 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Undo

Undo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Haunted, Horrifying Sounds from Beyond the Grave

Haunted, Horrifying Sounds from Beyond the Grave

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Urn

Urn

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Carved

Carved

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hug

The Hug

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry