Damon has logged 47 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minutemen

Minutemen

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In Transit

In Transit

2004
×
Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
Read prior review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Blood Farmers

Invasion of the Blood Farmers

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Misadventures of Rick and Morty

The Misadventures of Rick and Morty

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sacrilège

Sacrilège

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry