2017

Dominik | Filmherum Dominik | Filmherum’s year in review

Dominik | Filmherum’s highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • Odds and Evens

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Criminal

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Everest

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • The Guest

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Vanilla Sky

Jan 24

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Action
21 films
Drama
17 films
Thriller
13 films
Adventure
11 films
Crime
11 films
Sci Fi
10 films
Comedy
10 films
Fantasy
6 films
Romance
5 films
War
4 films
USA
29 films
UK
12 films
China
3 films
Italy
3 films
France
3 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Australia
2 films
Japan
1 film
Hong Kong
1 film
English
32 films
Chinese
4 films
French
3 films
German
3 films
Italian
3 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
Russian
1 film
Cantonese
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 30

Watchlist

Stars

Director

Crew

Dominik | Filmherum’s most liked review

Logan

★★★★

Old Man Logan, X-23, Berserker Rage und so weiter. Mit „Logan“ erhalten Wolverine-Fanboys im Grunde genau das, worauf sie so lange warten mussten. Nach einem Totalausfall („X-Men Origins: Wolverine“) und einem Griff ins Klo („Wolverine: Weg des Kriegers“) haut „Logan“ mächtig rein, und das beabsichtigt im doppelten Sinn. Der Film…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

xXx: Return of Xander Cage
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Troublemakers
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Wonder Woman
  • Criminal
  • Baby Driver
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Lego Batman Movie
  • Lommbock
  • Island of Fire
  • Dunkirk
  • Ghost in the Shell
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Everest
  • Passengers
  • Hacksaw Ridge
  • Skyfall
  • xXx: Return of Xander Cage
  • La La Land
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Beauty and the Beast
  • Finding Dory
  • Arrival
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Dark Knight Rises
  • Logan
  • The Guest
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Need for Speed
  • Odds and Evens
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Bean
  • They Call Me Jeeg
  • Deadpool
  • Troublemakers
  • Vanilla Sky

Highly rated films Dominik | Filmherum missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Get Out

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more