• Emily the Criminal

    Emily the Criminal

    ★★★

    Sundance 2022 Film #3

    John Patton Ford’s Emily the Criminal marks the debut of his first feature film and it couldn’t have come at a stranger time. It’s been around 12 years since the director has had a project in Sundance and it was for a student short of his. The director himself wasn’t sure when he would be back and certainly didn’t think it would take him this long. It’s been a long and hard journey (something his characters…

  • The Cow Who Sang A Song Into The Future

    The Cow Who Sang A Song Into The Future

    ★★★★

    Sundance 2022 Film #2

    Mother Nature meets motherhood in The Cow Who Sang a Song Into the Future, a captivating story of damaged environments, our connections to them and the nature of healing.

    Deep in rural Chile, the fish population has begun to die in the Cruces River.

    At the same time, a woman emerges from the same river, muddy, gasping for air and clearly confused. It’s a mystery as to why Magdalena (Mia Maestro) has been resurrected as she’s…

  • Master

    Master

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Sundance 2022 Film #1

    Mariama Diallo’s feature length directorial debut, Master, is a never ending psychological thriller of racism and sexism led by tormented performances by Regina Hall and Zoe Renee.

    The film takes place at Ancaster College, a prestigious university in the New England area. It follows two Black American women, the Master of the school Gail (Regina Hall) and an incoming freshman Jasmine (Zoe Renee) as they make their new homes on the grounds of this educational institution.…

  • Scream

    Scream

    ★★★

    “You Sick F***s, you’ve seen one too many movies”

    Matt Bettinelli-Olpin and Tyler Gillett’s Scream is the franchise's meta Legacy Requel for a growing generation of horror fans.

    It is the first big movie of 2022, and the first theatrical release to dethrone the latest Spider-Man film on the big screen. It’s been over a month since No Way Home’s release but this is still an applaudable feat and great for the future of theatrical horror movie releases.

    It feels…

  • Days

    Days

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Tsai Ming-liang’s Days captures urban loneliness via a keenly minimalist lens.

    I must first confess that I haven't seen any of the director's previous works. I simply caught wind of Days because it made waves in 2021. But while initially researching this film, I learned that Tsai is the director of the notorious Goodbye, Dragon Inn, a film I’ve been meaning to find and watch but in the most proper way possible but we have yet to intersect with that…

  • The Night House

    The Night House

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    David Bruckner's Bruckner's The Night House is a haunting reencounter with depression.

    At the center of The Night House is school teacher/widow Beth—played by Rebecca Hall—who is just amazing in the movie. Summer time is supposed to be a teacher's much needed break to unwind from the long school year. Especially when you live in a home hand built by your husband, surrounded by beautiful woods and a lake. What more could you ask for?

    But instead of kicking back…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    William Shakespeare's Macbeth has been adapted to the screen many times before and a few top tier directors can claim their versions are some of the best ever but it’s never been adapted quite like The Tragedy of Macbeth. It’s a story that has lasted nearly 400 years because it’s a durable and timeless tragedy, a form of storytelling that is ingrained within human existence. Macbeth is an adaptable tale of political corruption and a psychological descent into madness among…

  • Encanto

    Encanto

    ★★★

    The newest addition to the Disney Animation Studios library, Encanto, is a vibrant musical, unlike any that’s come before it.

    It has that state of the art studio animation, talented voices, fantastical song and dance, a comprehensively accessible story and vibrant colors that just burst from the screen. Altogether, Encanto coats you with profound emotion.

    Directed by Charise Castro Smith, Jade Bush and Byron Howard, their film follows the larger than life Madrigal family in Encanto, a magical place found…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★

    Maggie Gyllenhaal’s The Lost Daughter is a deeply complicated recollection of motherhood.

    All star performances from Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson with the main male actors not far behind them. I felt it fall slightly flat in the end but it’s a great directorial debut for Gyllenhaal.

  • Cusp

    Cusp

    ★★½

    Last year's Sundance saw the premiere of Isabel Bethencourt and Parker Hills Cusp.

    Deep in the heart of Texas in a military town, it follows 3 teenage girls on the brink of adulthood during one of their last Summers as kids.

    You get the whole teenage girl experience wrapped into this feature length documentary. Teenage reality TV is usually formatted as a series so it’s interesting to see this as a stand alone feature.

    We see the highs, lows and…

  • Christmas ...Again?!

    Christmas ...Again?!

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Christmas. …Again?! Is Disney Channel's latest original movie and it's their Christmas present to the world this year.

    When change rears it’s unfamiliar head and a wish is granted, 12 year Rowena—played by Scarlett Estevez—finds herself stuck in Disney’s version of the time loop where she gets to revisit some of her favorite holiday memories but it's also an opportunity to fix what now feels fractured—her family.

    We’re supposed to believe that her now blended family is a problem but…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

    For the most part, I had fun watching Destin Daniel Crettons Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Such a long title.

    I decided to not see the movie in theaters. It actually made quite a bit at the box office this year where it will probably end up as the second highest grossing movie of 2021, domestically and it should stay at #9 internationally. But I waited to see the movie at home.

    I was super excited to…