FilmiesNick has logged 666 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★½
Edit this entry