FilmiesNick has logged 45 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Front Line

The Front Line

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avengers Confidential: Black Widow & Punisher

Avengers Confidential: Black Widow & Punisher

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
True Grit

True Grit

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry