Sam has logged 233 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
Edit this entry  
23
Las Acacias

Las Acacias

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waste Land

Waste Land

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
False Trail

False Trail

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Lights

Red Lights

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ambassador

The Ambassador

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Voice of My Father

Voice of My Father

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vanishing Waves

Vanishing Waves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Another Country

In Another Country

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Aaltra

Aaltra

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charles Bradley - Soul of America

Charles Bradley - Soul of America

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
War Witch

War Witch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cesar and Rosalie

Cesar and Rosalie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry