• Death on the Nile

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★

  • My Donkey, My Lover & I

    ★★½

  • The Macaluso Sisters

    ★★★

  • Hollywood

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Nobody Sleeps in the Woods Tonight

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Earthquake Bird

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Arab Blues

    ★★★½

  • The Laundromat

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Twice Upon a Time

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Instinct

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • La Belle Époque

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Best Years of a Life

    ★★★

  • Wine Country

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Paris Is Us

    ★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★½

  • Halloween

  • Sunset

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★½

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★½

  • Support the Girls

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Transit

    ★★★★

  • Red Sparrow

    ★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Juliet, Naked

    ★★★

  • Mandy

    ★★★★½

  • The Post

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Wonder

    ★★★

  • The Babysitter

    ★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Alias Grace

    ★★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★½

  • Revenge

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★½

  • Molly's Game

    ★★½

  • mother!

    ★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½