Sort by

Ayla has logged 140 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Paris Is Us

Paris Is Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Instinct

Instinct

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Julia Is

Julia Is

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Toto the Hero

Toto the Hero

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spring

Spring

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Havana

Havana

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barfly

Barfly

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wine Country

Wine Country

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry