Sort by

FilmLandEmpire has logged 253 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mama

Mama

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Island

The Island

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Glacier

Blood Glacier

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
13
August

August

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phaedra

Phaedra

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
I Come with the Rain

I Come with the Rain

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bag of Bones

Bag of Bones

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovely Molly

Lovely Molly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Squirm

Squirm

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spiders

Spiders

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The White Haired Witch of Lunar Kingdom

The White Haired Witch of Lunar Kingdom

2014
×
★½
Edit this entry  
18
3 Hearts

3 Hearts

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jamie Marks Is Dead

Jamie Marks Is Dead

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eden

Eden

2014
×
Edit this entry  
17
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry