• Free Guy

    Free Guy

    ★★½

    Review by Zeynep Pınar Uçar.

    Free Guy has a desire to focus on concepts such as existence, the perception of reality and the disturbing sense of urge to find purpose in life. However, the film limits it's story by wrapping it in a shiny package of a blockbuster.

    full article: filmloverss.com/free-guy/

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★½

    Review by Zeynep Pınar Uçar.

    Shiva Baby traps it’s audience into a home with tight walls and for 78 minutes relentlessly chases them with all the questions they’ve been avoiding to answer. As the audience we can relate with every moment where Danielle feels cornered by family elders and everyone who has something to say about her sexual orientation or physical appearance, and we try to run away with her. Shiva Baby enlightens it’s less than extraordinary story with the impressive, well chaerographed interactions between various characters and finds strength from it’s dark comedy that lives off of all the awkward, cringy moments.

    full article: filmloverss.com/shiva-baby/

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Review by Muhammed Özçelik

    In the Heights is a rapturous musical that espacially during the "96.000", "The Club" and "Carnaval del Barrio" sequences reminds us how much we all missed the jam packed concerts, the clubs we used to drown in sweat and our longing for the seas and pools that we throw ourselves just as we’re about to fade out from the heat, and more importantly what it means to be a part of a community. Despite being avalaible…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    Review by Zeynep Pınar Uçar.

    Promising Young Woman opens a new vein in terms of storytelling by revealing every injustice, insolence, and discrimination standing at the core of our daily lives in the clearest, most unignorable way possible. The film adopts very appropriate perspectives while dealing with this story throughly and accomplishes a very important mission by ensuring that everyone is aware of the things that they bend down to, the things they actually don’t have to deal with. However…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    Review by Zeynep Pınar Uçar.

    Bo Burnham describes the show as “whatever this is” right at the beginning and it’s nothing short of a perfect description. It’s not a musical, a series or a film. It’s nothing that fits under the conventional labels. It is simply the most striking showcase of how the art of storytelling had to face an inevitable change with the pandemic as everything in our lives did. Technically, it’s nothing more than a camera, tripod, some…

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★½

    Review by Utku Ögetürk.

    Mare of Easttown is a seven-part mini-series created by Brad Ingelsby, with Craig Zobel directing all seven episodes. It takes place in the small American town that gives it's name to the series and traces the events that take place in this town through the perspective of Detective Mare. This detective thriller, which could be considered a HBO classic through and through, stands apart from similar works by giving all the attention to Mare and pushing…

  • Cruella

    Cruella

    ★★★

    Review by Hazan Özturan.

    If you grew up with the 101 Dalmatians book series, movies and cartoons, get ready to be confused by Cruella. The film invites us to re-evaluate the character by recreating the story of Cruella de Vil's upbringing. Thanks to Cruella, we are presented with a film that changes the old school black and white narrative of good and evil, with a touch of punk. The aesthetics and the main characters of the 101 Dalmatians universe stay the same, but this time there is one big difference as we understand that Cruella is also Estella.

    full article: filmloverss.com/cruella/

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★½

    Review by Zeynep Pınar Uçar.

    Friends: The Reunion, an episode we finally got after waiting for such a long time, underlines the fact that Friends has left it’s mark on an era just with it’s intimacy as it brings both the old friends from the show and the friends of the show together. The episode closes the door of an era in a way that is only relatable for the ones who once shared the story of Friends, for the last time, to never open back again.

    full article: filmloverss.com/friends-the-reunion-degerlendirmesi/

  • The Underground Railroad

    The Underground Railroad

    ★★★★½

    Review by Ekin Can Göksoy

    The Underground Railroad, focuses on the little known details of a well known story. Barry Jenkins, who directed all the episodes also writes or countributes to screenplays of four episodes. The ten episode series could be considered as a faithful adaptation of the Whitehead's novel, and because of that, instead of following a single character, it has episodes that focus on different characters and different timelines. Jenkins, who constructs episodes almost as he is constructing…

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★

    Review by Erhan Tan.

    Taylor Sheridan, who wrote the screenplays for Hell or High Water and Sicario, managed to impress both critics and audience alike with his second feature Wind River. When he followed that with Yellowstone, one of the most watched TV series in the US, he became a household name in Hollywood. Many saluted him as the leading voice of the neo-western genre. So expectations were quite high for his new movie Those Who Wish Me Dead, led…

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★½

    Review by Erhan Tan.

    With it's lack of creativity and corny story, Army of the Dead fails to justify it's 148 minutes runtime. Viewers who stick until the end are in for a disappointment.

    Even though Army of the Dead, a heist movie that takes places during a zombie breakout has as an interesting premise, Snyder fails to turn this premise into a decent story. As a matter of fact when we look at Zack Snyder's filmography, there is a…

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★★½

    Review by Esen Tan

    The shelter created by this mother and daughter as they become friends, the games that they play, the courage they gain while confiding in each other eventually turns into a story that Sciamma manages to keep away from male repression. While trying to compensate the absence of the mother, the father who is the only male character in the movie, confesses that he used to be scared of his father during a conversation that was started…