Thomas has logged 333 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Transcendence

Transcendence

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Ghost Shark

Ghost Shark

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ambulance

Ambulance

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry