Thomas has logged 40 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
Polyester

Polyester

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★½
Edit this entry