Sort by

Thomas has logged 42 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★½
Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry