RSS feed for Thomas

Thomas has logged 273 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
It

It

1990
×
★★
Edit this entry  
19
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
03
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Edit this entry