RSS feed for Thomas

Thomas has logged 26 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★★½
Edit this entry  
19
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry