FilmMind has logged 48 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
½
Edit this entry  
27
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★½
Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry