Sort by

GeraldLovesCinema247 has logged 256 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jason's Lyric

Jason's Lyric

1994
×
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Entourage

Entourage

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Stupids

The Stupids

1996
×
½
Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Edit this entry