Sort by

GeraldLovesCinema247 has logged 45 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dolphin Tale 2

Dolphin Tale 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dolphin Tale

Dolphin Tale

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ouija

Ouija

2014
×
Edit this entry  
24
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
xXx

xXx

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry