Sort by

GeraldLovesCinema247 has logged 40 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry