Filmnnylf has logged 734 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★
Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★½
Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
9

9

2009
×
★½
Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
11
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Edit this entry