Filmnnylf has logged 75 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Limitless

Limitless

2011
×
★★
Edit this entry  
29
War Dogs

War Dogs

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★½
Edit this entry  
28
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Salisbury Poisonings

The Salisbury Poisonings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bill Burr: Walk Your Way Out

Bill Burr: Walk Your Way Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stormbreaker

Stormbreaker

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Roll Red Roll

Roll Red Roll

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw II

Saw II

2005
×
★½
Edit this entry  
16
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alive

Alive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry