Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
isabelle

isabelle

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for filmographic
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • filmographic’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★★ Watched by isabelle 13 Jul 2022

    my best friend edgar wright

  • His House

    His House 2020

    ★★★½ Watched by isabelle 12 Jul 2022

    so spooky

  • Peeping Tom

    Peeping Tom 1960

    ★★★★ Watched by isabelle 04 Jul 2022 1

    idk if i would ever watch this again but it’s definitely an interesting and conversation striking film

  • The Descent

    The Descent 2005

    Watched by isabelle 12 Sep 2020

    I LITERALLY HATE MY FUCKING LIFE THIS IS THE WORST FUCKING MOCIE IVE EVER SEEN ITS NOT EVEN THAT BAD BUT WHAT THE FUCK IT SCARES THE SHIT OUT OF ME I AM NEVER GOING OUTSIDE AGAIN I AM SCARRED FOREVER

  • Mom and Dad

    Mom and Dad 2017

    ½ Watched by isabelle 03 Sep 2020

    this was the worst movie i have ever seen im not even exaggerating wtf was that shrillex soundtrack btw

  • Project Power

    Project Power 2020

    ★★ Watched by isabelle 14 Aug 2020

    this was really bad

  • Clueless

    Clueless 1995

    ★★★★ Watched by isabelle 29 Apr 2020

    if he wasnt her ex stepbrother itd be a cuter movie but

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★ Rewatched by isabelle 12 Apr 2020

    ok rewatched this and it honestly wasnt that bad 😔 i hate to admit it. the score was good, andreww gardiwld was good and it was a pretty interesting story. just not as life changing as yall hype it up to be.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) 2020

    ★★★★ Watched by isabelle 24 Mar 2020

    women :))))))))))))))))))

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★ Watched by isabelle 21 Jan 2020

    best part was adam driver singing being alive

  • 1917

    1917 2019

    ★★★★ Watched by isabelle 20 Jan 2020

    fucking awesome! love the cinematography and the score most. the appearance of a one-shot war movie is very creative & just makes the audience extremely involved in whats going on.

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure 1989

    ★★★★★ Watched by isabelle 22 Aug 2019

    indescribable

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9

Review Tags

2
  • film
  • lady bird saorise ronan i love timmy t
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.