2011

Adam Patterson Adam Patterson’s year in review

Adam’s highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★★

  • Super 8

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Fright Night

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • 50/50

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★

  • Paranormal Activity 3

    ★★★★

  • The Muppets

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • Scream 4

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Scream 4

Apr 16

Last Film

The Darkest Hour

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Action
11 films
Comedy
10 films
Sci Fi
9 films
Adventure
8 films
Thriller
8 films
Mystery
6 films
Horror
6 films
Crime
3 films
Family
2 films
USA
29 films
UK
2 films
France
1 film
Czechia
1 film
India
1 film
English
29 films
Russian
3 films
German
3 films
French
3 films
Spanish
2 films
Cantonese
2 films
Turkish
1 film
Norwegian
1 film
Swedish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Drive
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Darkest Hour
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dylan Dog: Dead of Night
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2011

  • The Darkest Hour
  • The Adventures of Tintin
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Descendants
  • Hugo
  • The Muppets
  • The Rum Diary
  • Paranormal Activity 3
  • Real Steel
  • The Ides of March
  • 50/50
  • Drive
  • Contagion
  • The Debt
  • Our Idiot Brother
  • Fright Night
  • Final Destination 5
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Horrible Bosses
  • Captain America: The First Avenger
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Super 8
  • X-Men: First Class
  • The Hangover Part II
  • Bridesmaids
  • Thor
  • Dylan Dog: Dead of Night
  • Scream 4

Highly rated films Adam missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • The Intouchables
  • Silenced
  • How to Die in Oregon
  • The Black Power Mixtape 1967-1975

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more