2015

Adam Patterson Adam Patterson’s year in review

Adam’s highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Night and the City

    ★★★★½

  • Laurence Anyways

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★½

  • The Tribe

    ★★★★½

  • Heaven Knows What

    ★★★★½

  • Toto and his Sisters

    ★★★★½

  • The Wolfpack

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • The Hunting Ground

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 332 Films watched
  • 27.7 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

A Walk Among the Tombstones

Jan 1

Last Film

Anomalisa

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
143 films
Thriller
95 films
Comedy
90 films
Horror
85 films
Documentary
46 films
Action
42 films
Sci Fi
38 films
Mystery
34 films
Crime
30 films
Adventure
29 films
USA
216 films
UK
28 films
France
23 films
Canada
20 films
Germany
14 films
Italy
7 films
Denmark
7 films
Australia
7 films
Japan
7 films
Iceland
6 films
English
291 films
Spanish
24 films
French
22 films
German
16 films
Italian
13 films
Japanese
9 films
Russian
5 films
Dutch
4 films
Turkish
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

Batman vs. Robin

★★★

Best part was when Nightwing pulled the cape over a 12 year-old's head and repeatedly punched him in the face.

More reviews

Adam’s most liked list

The Films of 2015 Ranked

Last year, I didn't keep an ongoing rank of everything I saw in a list and it made it very difficult come year-end top 10s and what-not so this year I'm fixing that.

These are all US releases for 2015 and include theatrical and VOD. Festival entries are not included…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

#Horror
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Straight Outta Tompkins

Films watched in 2015

  • Anomalisa
  • The Revenant
  • The Hateful Eight
  • The Little Prince
  • Joy
  • Steve Jobs
  • Black Coal, Thin Ice
  • You're Sleeping Nicole
  • The Forbidden Room
  • Carol
  • The Peanuts Movie
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Very Semi-Serious
  • Man from Reno
  • Boy & the World
  • The Horror of Party Beach
  • The Ridiculous 6
  • Crimson Peak
  • Don Verdean
  • Youth
  • Jellyfish Eyes
  • Chi-Raq
  • The Dirty Dozen
  • The World of Kanako
  • The End of the Tour
  • The Russian Woodpecker
  • Mustang
  • The Assassin
  • Dementia
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Submerged
  • Love & Mercy
  • Hitchcock/Truffaut
  • Mediterranea
  • James White
  • #Horror
  • Ted 2
  • Spotlight
  • Victoria
  • Landmine Goes Click
  • Spectre
  • Doomsdays
  • Love
  • Hot Sugar's Cold World
  • The Leisure Class
  • Vamp
  • PVC-1
  • The Wonders
  • Nasty Baby
  • Circle
  • Back in Time
  • Tremors 5: Bloodlines
  • Punk Vacation
  • The Lazarus Effect
  • The Last Winter
  • Venus Flytrap
  • Bone Tomahawk
  • The Gift
  • The New York Ripper
  • Mudjackin'
  • Julia
  • A Wonderful Cloud
  • Beasts of No Nation
  • Bloody Knuckles
  • L for Leisure
  • Tales of Halloween
  • The Green Inferno
  • Goosebumps
  • Call Me Lucky
  • Tokyo Tribe
  • Yakuza Apocalypse
  • Attack on Titan
  • Assassination Classroom
  • Entourage
  • Sicario
  • Partisan
  • Deathgasm
  • The Hive
  • Gravy
  • Some Kind of Hate
  • The Keeping Room
  • Embers
  • Hellions
  • Ghost Town
  • The Gamechangers
  • The Final Girls
  • The Visit
  • The Maze Runner
  • Listening
  • The Hallow
  • Brave Men's Blood
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • 7 Chinese Brothers
  • Redeemer
  • My Soul to Take
  • Dirty Weekend
  • Bloodsucking Bastards
  • The Serpent and the Rainbow
  • For Elise
  • Spy
  • Digging for Fire
  • Turbo Kid
  • How the Sky Will Melt
  • Z for Zachariah
  • Entertainment
  • Straight Outta Compton
  • American Ultra
  • Slow Learners
  • Queen of Earth
  • Goodnight Mommy
  • The Boy
  • Final Girl
  • One & Two
  • 10,000 Saints
  • Molly Moon and the Incredible Book of Hypnotism
  • Cop Car
  • Harbinger Down
  • Air
  • Reality Show
  • Descendants
  • Dark Places
  • Night and the City
  • Justice League: Gods and Monsters
  • People, Places, Things
  • Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot
  • Staten Island Summer
  • Extinction
  • Vacation
  • A LEGO Brickumentary
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Blood Creek
  • Unexpected
  • Five Star
  • Phoenix
  • The Gate
  • I, Madman
  • Capital C
  • Fort Tilden
  • Knock Knock
  • Tig
  • Blackhat
  • Prince
  • An Honest Liar
  • The Search for General Tso
  • Trainwreck
  • Dust Devil
  • Alléluia
  • Ant-Man
  • The Death of
  • The Demolisher
  • Boulevard
  • Irreversible
  • A Poem is a Naked Person
  • Laurence Anyways
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau
  • I Killed My Mother
  • Tom at the Farm
  • 7 Days in Hell
  • Creep
  • I-Lived
  • Tangerine
  • Dude Bro Party Massacre III
  • Do I Sound Gay?
  • Terminator Genisys
  • Reckless
  • Big Game
  • Closer to God
  • 7 Minutes
  • Manglehorn
  • Inside Out
  • Burying the Ex
  • Dope
  • Vendetta
  • Jurassic World
  • Hector and the Search for Happiness
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Welcome to Leith
  • Bound to Vengeance
  • Welcome to Happiness
  • Honeyglue
  • We Are Still Here
  • All I Need
  • Deep Web
  • Results
  • Manson Family Vacation
  • The Tribe
  • In a Glass Cage
  • Animals
  • Aloft
  • The Ataxian
  • Tomorrowland
  • Every Secret Thing
  • This Is Where I Leave You
  • Chappie
  • Felt
  • Area 51
  • Slow West
  • Mad Max: Fury Road
  • The Yes Men Are Revolting
  • Anarchy Parlor
  • The Nightmare
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Welcome to Me
  • Infini

See all 332

Highly rated films Adam missed

  • Room
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Listen to Me Marlon

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more