• Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    The perfect blockbuster. It has everything one can ask for in it: an entertaining story that is not only fun but compelling, endearing characters, glorious music, and special effects that continue to impress nearly 3 decades since its release.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    The Worst Person in the World perfectly encapsulates the feeling of wanting to grow up and be taken seriously despite still being confused and a child at heart. It showcases the struggle of needing to mark the checkboxes of adulthood even though one has no idea where they’re at in life and planning too far ahead can be more damaging for the mind than actually trying to answer the questions causing the feelings of being lost. At the end, all the…

  • His House

    His House

    ★★★

    Creative subversion to the haunted house genre by genuinely giving the characters a true motive of why they’re staying in the house rather than getting tf out.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    There’s a few rare occurrences with movies that have an insane premise and so much going for them that they feel like a whole experience that shouldn’t work yet, by the end, you find yourself immersed and in awe. I’m talking about the Spirited Away’s, the Donnie Darko’s, the Eternal Sunshine’s. Everything Everywhere is one of those rare occurrences. It tackles so much without forgetting to keep the viewer emotionally invested and entertained. It’s an ode to the creativity the human mind has and how, when done correctly, it can explode and be shown in a glorious manner.

  • CODA

    CODA

    ★★★

    I knew exactly where the story was going to go from the first 10 minutes yet still found myself engrossed and invested in the characters and the charismatic performances from the actors.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    Imagining the Riddler waiting by his phone for someone to pick up the facetime call is so fucking funny to me

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    Pretty sure Björk wasn’t even supposed to be in the movie. She just randomly spawned on set and started speaking riddles.

  • Attack on Titan: Chronicle

    Attack on Titan: Chronicle

    ★★★★★

    As it nears its end, AOT reveres in an exciting, thrilling, emotionally powerful climax. It shows viewers why they have stuck around to get to this point while also inciting them to continue to stick around.

  • Attack on Titan: The Roar of Awakening

    Attack on Titan: The Roar of Awakening

    ★★★★

    This season just felt like Oprah was like “you’re a titan! you’re a titan! and you check under your seat, you’re a titan too!”.

  • Attack on Titan: Wings of Freedom

    Attack on Titan: Wings of Freedom

    ★★★★

    Hear me out… the female titan… yeah

  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

    Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

    ★★★★

    I know that joining the Cadets is basically suicide but swinging along on those grappling hooks looks like so much fun and those orange jackets look so cool so maybe it’s worth joining just for that.

  • Cars

    Cars

    ★★★★★

    Best. Movie. EVER. Made.