• Your Eyes Tell

    Your Eyes Tell

    ★★★

    the lead actor is someone to watch. he’s so good

  • Better Days

    Better Days

    ★★★★

    the most interesting part about this was the fact that no one is ever brave enough to come forward to defy bullies and if they do they’re left stranded by schools and teachers, who barely care, and by law enforcement, who then indirectly blame the victim for being bullied.

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

    how can a movie be so beautiful 🥺 i love watching people in love run away to the sea to escape the world for a bit. i’m kind of speechless about this movie at this moment.

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    This has got to be the most intimate work Bo Burnham has ever publicised. Not only does he successfully analyse American society during this covid-era but he manages to get his point across in such a typical Bo Burnham way, but something has changed since we last saw him as a comedian on stage when he was 26. He seems more grown up now. 
    One of his more interesting scenes was him coming forward and being honest about why he stopped comedy and it seemed to me that the  plight of all artists is that they need/crave and despise an audience’s attention to express themselves.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    Life is never as thrilling, or you never feel THAT alive, as when you are graduating.

  • Still Walking

    Still Walking

    ★★★★★

    Families are tricky and grow even worse when you’re older and the walls of your parents’ house isn’t what’s keeping you together but the crack that losing a child and sibling leaves makes it hard to breathe when you’re with the family at times. Hiroshi Abe’s portrayal of Ryota‘s still suffering as the lesser son and Kirin Kiki as his ever grieving mother were the highlights for me.

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★★

    marvel got me again

  • Along with the Gods: The Last 49 Days

    Along with the Gods: The Last 49 Days

    ★★★

    kyungsoo better lead the next movie

  • Room No.7

    Room No.7

    ★★

    they had to give kyungsoo that neck tattoo huh? also when will this man star in a movie where there is no death?

  • Along with the Gods: The Two Worlds

    Along with the Gods: The Two Worlds

    ★★★½

    give kyungsoo the oscar!!!!!!

  • Unforgettable

    Unforgettable

    ★★★★

    i will never be able to listen to dust in the wind without a breakdown

  • My Annoying Brother

    My Annoying Brother

    ★★★

    kyungsoo accept my hand in marriage