RSS feed for Laura Valentina
  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Once Upon a Time in Hollywood shows the most nostalgic side of Quentin Tarantino and, for me, it worked phenomenally. I've been a huge fan of his since I was very young but, I never expected him to come up with such a soulful tribute to film and pop culture.

    This is a very personal story in the sense that it's about a time and a place dear to Tarantino. It's a collection of vignettes of the characters' lives in…

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★★

    I feel and think so much yet I don't know where to start.

    Wings of Desire is the kind of film that makes you want to be alive. I walked into the theatre knowing very little about what it would be like. I had no idea I would be so moved by the ending.

    This is certainly a film that creates strong impressions because it relies strongly on perspective. The difference between the world of angels and the world of…

  • Vagabond

    Vagabond

    ★★★★

    Agnès Varda explores the life of a drifter and those who encountered her before her death.

    Vagabond might seem as directionless as its protagonist on the surface, but this collection of seemingly isolated and random meetings evolves elegantly into an interrelated mosaic that asks us viewers a clear question: what is the cost of absolute freedom?

    Mona decided to get rid of everything that tied her to something and go on the road so she didn't have to follow anybody's…

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★½

    Elaine May wrote and directed quite an unconvential romantic comedy that lives on due to its uniqueness and its brilliant observations of love and relationships.

    Contrary to what I expected, there's not a single scene I can pinpoint as the moment Henry and Henrietta fall in love. Usually in romantic comedies there's one scene in which the protagonists fall irreversibly in love. But, in A New Leaf that moment never comes. Instead, it shows us how the two characters get…

  • Romeo and Juliet

    Romeo and Juliet

    ★★★★

    Franco Zeffirelli's Romeo and Juliet does for the immortal love story what only film as a medium can do best: give a story a graspable sense of place and a defined atmosphere.

    There's something very romantic and idyllic about the way the film looks and sounds, it makes the story feel alive and fresh, like it was being told for the very first time, like it was really developing right in front of our eyes. It's a film that feels…

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★½

    This film has one of the best screenplays ever. I just wish it hadn't been so cold in its delivery.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

    Watching the final scene on the big screen made me feel a special kind of rush.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★½

    Alfonso Cuarón's masterpiece.

  • First Blood

    First Blood

    ★★★★

    IMPECCABLE. A CLASSIC.

    The restored version makes it look like it was filmed yesterday.

    Also, what a perfect action screenplay, am I right?

  • The Shop Around the Corner

    The Shop Around the Corner

    ★★★★

    THIS WAS SO CUTE.
    I was melting with that final scene, as you are with any effective romantic comedy.
    James Stewart is becoming one of my absolute favorite actors. I've seen him in nothing but excellent movies and he's a charm in every single one of them.
    Also, it's surprising to me how well this film's humor holds up. Pretty innocent and straightforward, but it still has something.
    Liked it as much or perhaps more than You've Got Mail.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★½

    The boat scene has to be one of the prettiest and most haunting scenes I've ever seen and Robert Mitchum's performance one of the most terrifying portrayals of evil.
    Every scene in which Powell's shadow appears from a distance singing was bone-chilling.

  • Road to Perdition

    Road to Perdition

    ★★★★★

    One of the most beautiful films I have ever seen. Criminally underrated. It left me crying like a baby.