RSS feed for Lyzette
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Birth of a Movement

Birth of a Movement

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anita

Anita

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
RBG

RBG

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Chavela

Chavela

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
06
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Edit this entry  
10
Sore Eyes for Infinity

Sore Eyes for Infinity

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
One Cambodian Family Please for My Pleasure

One Cambodian Family Please for My Pleasure

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★
Edit this entry